Rady a tipy ako sa správne učiť

Vyhledat
  • Dana Horáková

Mnohí prikladajú vzdelaniu mimoriadny význam. Domnievame sa, že vyššie vzdelanie otvorí našim deťom brány do sveta úspechu.


Pred pár rokmi to tak bolo. Diplom bol vstupenkou k lepšiemu zamestnaniu.

No časy sa menia. Pre niekoho k lepšiemu, pre iného nie.

Schopnosti a vedomosti mladých ľudí klesajú na stále nižšiu úroveň. Prvák kedysi sa netrápil s čítaním tak veľmi, ako dnes. Deviatak pred rokmi vedel oveľa viac ako teraz, maturant mal viac vedomostí ako dnešný vysokoškolák.


Preto už nie je pre zamestnávateľov tak dôležité, aby záujemca o prácu vysypal diplomy, certifikáty a kadejaké potvrdenia. Dnes sa cení zdravý rozum, schopnosť analyzovať, pozrieť sa na koreň veci a vidieť súvislosti.


Zlatom sa vyvažuje ochota robiť (aj rukami) a učiť sa, empatia a priateľskosť. Ak to ide ruka v ruke s vedomosťami získanými v školách, super.

Ale na začiatku je vždy čítanie, písanie a počítanie. Keď dieťa nevie čítať, ničím to nenahradí. Keď nevie ani písať, je negramotné. Ak je počítanie stresová záležitosť, bude musieť veriť niekomu, kto bude počítať zaňho. Ak takého nájde.


Čo myslíte? Čítali, písali a počítali by ste za kolegu?

To základné vzdelanie je skutočne nad všetkým!

BE STUDY, 0905 462 885, konzultacie@bestudy.sk4 zobrazení0 komentář
  • Dana Horáková

Všetci čakáme, kedy sa brány tej "našej školy" otvoria. Čakajú na to aj samotní žiaci, hoci by sa mohlo zdať, že takto vydržia dlho. Opak je pravdou.


Nástupom do školy sa deti znovu dostanú do normálu, začnú opäť akceptovať pravidelné povinnosti od ranného vstávania cez aký-taký rešpekt k učiteľom až po plnenie úloh.


Obnovia sa sociálne väzby, bláznivé chvíľky so spolužiakmi určite prinesú svoje ovocie. Perfektné.


Treba však, aby sme boli pripravení aj na druhú stránku návratu do školy. Ten ukáže všetky nedostatky v plnej kráse. Ak by to bolo tak, že čo žiak nevie, tomu sa budú v škole venovať až dovtedy kým sa to nenaučí, nie je problém. Lenže skutočnosť bude taká, že všetci učitelia bez výnimky budú preberať ďalšie témy bez toho, aby sa vrátili k staršiemu učivu...


A nové témy na tie staršie nadväzujú. Výsledok bude, že žiaci nepochopia súvislosti, nezvládnu novú látku lebo im chýbajú informácie a učiteľ ich nedoplní. Nemá na to priestor, osnovy nepustia a do konca školského roka treba prebrať všetko. Že nikto nič nevie, nevadí, plán je splnený.


Neostáva iné len to, že my rodičia budeme pátrať po tom, čo dieťa nevie, my ho to naučíme a my to zvládneme. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, vyhľadajme pomoc.


Budú prázdniny, tak naberme odvahu a povedzme deťom, že škole sa treba venovať aj počas nich.


Ideálny priestor na to, aby dobehli aspoň niečo z toho, čo nevedia. Nie je čas oddychovať, ak sa chceme vyvarovať pohromy, ktorá po návrate do školy určite príde.

BE STUDY, tel: 0905 462 885, e-mail: konzultacie@bestudy.sk
4 zobrazení0 komentář
  • Dana Horáková

Všetkého veľa škodí! Stará múdrosť, ktorá je teraz aktuálna.

24 hodíne denne nás likvidujú informácie o nákaze a potrebujeme veľa síl, aby sme to zvládli so zdravým rozumom.


Čo majú robiť v tomto čase deti? Najskôr ohromná zábava, nechodiť do školy. No teraz, keď sa to podobá na dva roky prázdnin, zmráka sa aj u najväčších odporcov učenia.


Deti sa cítia viac ako zle. Sedieť sám v izbe a počúvať nezáživné hovorenie učiteľa, žiadni kamaráti, žiadny štuchanec od spolužiaka, žiadna zábava a sranda s bandou spolužiakov. Zle sa to hovorí, nie ešte zažíva.


Pozorujte vaše deti, pýtajte sa ich na čokoľvek, čo vám napadne. Na školu, ale ešte viac na to o čom premýšľajú, na názory o ich súčasnom fungovaní, na ich priania a sny. Nechajte ich vyrozprávať!


Možno sa vám bude zdať, že to nie je dôležité, čo hovoria, ale ak o niečom začnú deti rozprávať, je to pre ne dôležité zo všetkého najviac. Vydržte ten príval slov, aj keď budete mať pocit, že vás to nezaujíma.


Počúvajte, počúvajte, počúvajte! Je to pre nich najväčšia pomoc.78 zobrazení0 komentář
BE STUDY Bratislava Logo

© Copyright 2020
BE STUDY o.z.

Kontakt

+421 905 462 885
konzultacie@bestudy.sk

Kde nás nájdete

Lazaretská 23
811 09  Bratislava