Rady a tipy ako sa správne učiť

Vyhledat
  • Dana Horáková

Kedysi bolo normálne, že pani učiteľka vyhodnotila písomku, oznámila známky a na hodine sa robila oprava diktátu, testu, kontrolovali sa správne odpovede a rozoberalo sa, čo je správne a čo je chyba.

Z nejakého divno-zvláštneho dôvodu sa to dnes nerobí. Z písomiek a testov sa stali tajné dokumenty, do ktorých nemôže nikto nahliadnuť. Čo je ešte horšie, ani samotní žiaci. 

Tak si to predstavte! Napíšete písomku, dostanete známku. Ak jednotku, tak viete, že ste to mali dobre. Ale ak je známka horšia, nebodaj štvorka či päťka, tak neviete čo neviete. Nedozviete sa, ktorá odpoveď bola chybná, neviete aká mala byť správna odpoveď, neviete čo sa máte doučiť. Načo je teda také známkovanie? Komu slúži?

To je ako keby ste išli k lekárovi, pretože sa zle cítite a potrebujete vedieť čo máte robiť.

A lekár vám povie - máte zlé výsledky. Koniec. Viac sa nedozviete. Ako by ste sa cítili? Nervozita? Neistota? Strach a obavy? Presne takto sa cítia vaše deti po písomkách. 

Nedajte sa odbiť, trvajte na tom, že chcete vedieť čo vaše dieťa na teste vedelo a kde robí chyby. Inak mu nebudete vedieť pomôcť a problém s učením bude pretrvávať.

Vieme aká je stupnica hodnotenia, ale nevieme, koľko vedomostí sa do jednotlivých stupňov zmestí. Má to zmysel?4 zobrazeníNapsat komentář
  • Dana Horáková

Bez písania sa nezaobídeme. Narýchlo napísané odkazy, poznámky na papieri, zoznam do obchodu.

Niekedy je rýchlejšie urobiť poznámku perom na papier ako vyťukať do nejakého prístroja 

Tu je návod, ako môžu prváci či druháci nacvičovať tvary písmen. Podľa predlohy. Nestojí to žiadnu námahu ani ich, ani vás.

A zrazu nebude treba pomôcku, lebo dokážu napísať písmená správne a rýchlo samy. Skúste!12 zobrazeníNapsat komentář
  • Dana Horáková

Rozumieš tomu? Vieš, čo máš robiť? Ešte raz si to prečítaj! Toto hovoríme deťom pri učení.

Zo všetkých strán počúvame, že porozumenie je kľúčom k dobrému výkonu. V škole aj v práci. Tak prečo nefunguje, keď si úlohu, príkaz alebo zákon prečítame päť razy po sebe?


Prečo nerozumieme?


Lebo v texte, ktorý potrebujeme zvládnuť, sú slová, ktoré nevieme presne definovať, tzn. nepoznáme ich výzam.

A to spôsobuje, že nevieme urobiť akciu, ktorá z textu vyplýva.


Malým školákom trpezlivo, jednoducho  a postupne objasnite, čo slová v úlohe znamenajú. Tým väčším ukážte, ako sa používa slovník. V slovníku sú slová zoradené podľa abecedy. Pri každom slove je vysvetlený inými slovami jeho význam. 

Keď si študent prečíta význam slova, porozumie čo tým slovom chceli vyjadriť, zapasuje to do textu úlohy a chápe, čo má robiť.

Nič zložité, ale ohromne dôležité. Slovníky sú základná študijná pomôcka, ktorá nesmierne pomáha. Tak prečo ju nevyužiť?


Zavolajte na 0905 462 885 alebo napíšte na konzultacie@bestudy.sk

Radi vám pomôžeme, poradíme, ak treba aj naučíme:)8 zobrazeníNapsat komentář
BE STUDY Bratislava Logo

© Copyright 2020
BE STUDY o.z.

Kontakt

+421 905 462 885
konzultacie@bestudy.sk

Kde nás nájdete

Lazaretská 23
811 09  Bratislava