Rady a tipy ako sa správne učiť

Vyhledat
  • Dana Horáková

Najlepší "liek" pre každého, kto má náladu na bode mrazu je činnosť. Ničnerobenie je cesta do pekla. Tri vyučovacie hodiny denne nie je pre školákov žiadna záťaž. A ešte s tým málom, im veľa pomáhame.

Hodiny ničoho prestanú baviť každého odporcu nejakej aktivity. Starí ľudia chradnú, keď prestanú pracovať. Keď mladý človek stratí prácu, po čase sa mu nechce pracovať vôbec.

A čo žiaci a študenti? Nič ich nezaujíma, život nedáva zmysel, samá nuda. Podvádzanie pri písomkách nie je žiadny adrenalín. Vedľa počítača ležia ťaháky a vygoogli sa hocičo. Ako bonus sedíme s deťmi pri písomke a radíme.

Zmysel života je preč. Nikto od detí nič nepotrebuje. Dosť ničivé, ale nie neriešiteľné.


Školské povinnosti nechajte na deti. Vyžadujte hotové úlohy, termíny aj účasť na hodinách. Samozrejme, že deti môžu nevedieť. Nech samé vyhľadajú čo najviac informácií o tom, čo nevedia, až potom pomáhajte.

Je jedno čím deti zamestnáme, z nudy ich dostane len to, že niečo robia. Každá činnosť prináša so sebou chuť robiť ďalšiu aktivitu. Nás dospelých to nestojí nič.

BE STUDY, 0905 462 885, konzultacie@bestudy.sk
3 zobrazení0 komentář
  • Dana Horáková

Zvykli sme si všetky povinnosti, úlohy a práce robiť za svoje deti. Aj také, ktoré nemusíme, lebo nie sú ťažké ani komplikované. Aj tak to robíme Takto zabraňujeme našim deťom, aby boli schopnejšie, viac vedeli a viac zvládli. Ako bonus u nich vypestujeme odpor k tým najbežnejším znalostiam, bez ktorých nie je možný kvalitný život.

Dieťaťu nejde čítanie. Tak čítame všetky slovné zadania v matematike, lebo inak úlohu nevyrieši. Predčítame dejepis aj občiansku náuku, aby si aspoň voľačo z učiva zapamätalo. Výsledok je, že dieťa sa učiť nevie.

Potom nás naštve, že čítanie nejde. Zoberieme knihu, vtlačíme do nej žiačikov nos a neúnavne opakujeme "čítaj, sústreď sa, čítaj."

Výsledok? Zlý pocit, kŕče a absolútna nechuť dieťaťa zobrať knihu do ruky.


Dá sa to inak? Keď pečiete, nechajte dcéru prečítať recept. Väčšinou obsahuje málo a jednoducho napísaných slov.

Syn pri ceste autom s ocinom prečíta na každej križovatke nápisy na bilboardoch.

Takto deti zistia, že čítanie je každodenný život. Nie každý úspešný človek musí byť knihomoľ. Ale každý úspešný človek musí vedieť čítať, aby sa mohol dozvedieť čo mu život ponúka a rozhodnúť sa, čo si z tej ponuky vyberie. Inak je odkázaný len na to, čo mu ponúkne niekto iný.

2 zobrazení0 komentář
  • Dana Horáková

Zvládnuť - silami, schopnosťami stačiť na nejakú prácu, nadobudnúť zručnosť, dôkladné poznanie niečoho.

Odpísať - napísať podľa predlohy.

Pre jednoduchosť som vybrala zo slovníka, čo slová zvládnuť a odpísať znamenajú. Čo za tým máme vidieť a ako tomu rozumieť.

Hovoríme o tom preto, že súčasná situácia vzdelávaniu veľmi nenahráva. Napriek tomu počúvame hodnotenia, že žiaci dobre zvládli učenie.

Tak ako? Realita je, že učiteľ povie tému na písomku, niekedy pošle materiály, z ktorých sa majú žiaci učiť a potom je písomka. V čase písomného skúšania majú žiaci otvorený internet, informácie vyhľadávajú a pri sebe majú vytlačené materiály, ktoré sa mali naučiť.


Nenaučili, lebo načo? Odpíšem a písomka je v suchu.

Po návrate do školy tento spôsob "pomoci" vypadne. Sedieť v lavici pod dohľadom učiteľa, nebude med lízať. Nastúpi stres a ten privodí odpor ku všetkému, čo s učením súvisí.


Nerúcajme sa z toho. Sadnime k dieťaťu, pozorujme ako zvláda online hodiny a skúšanie. Doplňme mu údaje, ktoré nemá z konkrétneho predmetu a výrazne znížime jeho zlyhanie po nástupe do školy. Deti potrebujú pomoc. Ak im ju nedáme, nesnívajme o ich dobrom vzdelaní a super práci.

BE STUDY, konzultacie@bestudy.sk, 0905 462 885

3 zobrazení0 komentář
BE STUDY Bratislava Logo

© Copyright 2020
BE STUDY o.z.

Kontakt

+421 905 462 885
konzultacie@bestudy.sk

Kde nás nájdete

Lazaretská 23
811 09  Bratislava