top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Učenie je aj čítanie!

Denne sa na deti valia úlohy. Teraz nemajú prázdniny, takže prečo nie? Lenže ak nevedia čo? ako? prečo? tak to učenie je viac trápenie ako získavanie vedomostí.


Je pravda, že občas ani rodičia nevedia, ako učivo vysvetliť, aby deti porozumeli. Poznáme to – vieme úlohu vyriešiť, ale druhému vysvetliť, už nie je také jednoduché. Nevadí.


To najdôležitejšie učenie je – čítanie. Keď nebudete robiť iné, len s deťmi čítať, spravíte mimoriadne veľa. Zoberte knižku, ktorá je primeraná veku dieťaťa. Základ je - tenká kniha, väčšie písmená a málo textu. Zvládnu prvú stránku a zažijú pocit, že nad písmenami zvíťazili. Potom budú ochotnejšie čítať ďalšie stránky.


Keď kúsok prečítajú, dávajte im otázky, ktoré súvisia s článkom. Otázkami im zacielite pozornosť na obsah. Tomu sa hovorí sústrediť sa. Alebo nech vám porozprávajú, čo tam bolo napísané. Tomu sa hovorí čítanie s porozumením. Platí to pre malých žiakov aj veľkých študentov. Starší môžu obsah krátko napísať. Spojíte opakovanie pravopisu, aj gramatiky. Všetkým sa rozvinie slovná zásoba, budú sa plynulejšie a jasnejšie vyjadrovať. To bude po návrate do školy treba.


Keď to zvládnu, za odmenu dovoľte hru na počítači, alebo niečo iné, čo majú radi. Urobte im z toho hru.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page