top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

S dieťaťom čo najviac komunikujte

Tou najdôležitejšou a najmocnejšou vecou, ktorá dokáže udržať akýkoľvek vzťah na prijateľnej úrovni pre všetky zainteresované strany je „komunikácia“.


Ak máte veľmi dobré vzťahy s vašimi deťmi, tým, že s nimi budete o všetkom otvorene hovoriť, budú ešte lepšie a pevnejšie. A možno práve riešite vzťah s dieťatom, ktorý nie je práve ružový, pretože vaša pubertiačka sotva otvorí ústa a jediný jej prejav je nejaká grimasa.


Takýto stav môže zmeniť jedine „komunikácia“. Buďte v nej vytrvalí. Položte dieťaťu otázku a trpezlivo čakajte a odpoveď. Ak neprichádza, opýtajte sa znovu, a potom znovu. Dáte tým najavo, že vás zaujíma, čo sa v živote vašich detí deje.


Komunikácia je v skutočnosti vzájomná výmena myšlienok, kde obidve strany dávajú pozornosť tomu, o čom hovoria a zaujímajú sa o druhého človeka.


Pri komunikácii vyjadrujte svoj názor. Príjemne a bez emócií. Nezvyšujte hlas, nesnaže sa presadiť svoj názor za každú cenu. Naučíte tak svoje dieťa akceptovať názory druhých aj v prípade, že sa od ich vlastného názoru viac či menej odlišujú.


A najmä vyjadrujte sa tak, aby vám dieťa porozumelo. Používajte slová, ktorým rozumie. Ale rozprávajte sa s ním ako so seberovným partnerom. Verte, že takýto prístup ocení. Vráti vám vašu veľkorysosť tak, že bude s vami otvorene hovoriť o čomkoľvek. O veciach dobrých, ale aj tých menej príjemných.


Myslíme si, že to je presne to, čo od svojho dieťaťa potrebujete. Len ak máte čo najviac informácií o jeho živote, len vtedy mu dokážete pomôcť, ak treba. Takže hovorte, hovorte, hovorte.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page