top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Pravidlá

Pravidlo je predpis, ktorým sa treba riadiť. Je to zákonitosť, ktorú poznáme, je to zvyk, ktorý sme prijali za svoj. Zložité? 


Denne dodržiavame veľa pravidiel. Robíme to celkom prirodzene. V spoločnosti pozdravíme,  pri šoférovaní rešpektujeme pravidlá cestnej premávky, smeti hádžeme do koša. Toto sú pravidlá, ktoré nás naučili, my sme odpozorovali ako fungujú a dodržiavame ich, lebo nám dávajú zmysel. Chránia nás.


Pravidlá sú štandardné - ustálené postupy alebo metódy riešenia úloh. Sú to predpisy určené pre nejaký druh činnosti. Zaručia, že z vopred zadanej východiskovej situácie sa dostaneme do želanej výslednej situácie. 


Prečo sa teda deti častokrát nedostanú tam kam treba? Prečo nič nedokončia, prečo chaoticky pobehujú od jednej veci k druhej a ich činnosť nemá na konci žiadny výsledok?


Nemajú žiadne pravidlá. Nevedia kde je hranica. Nikto im to nikdy nepovedal. Z nejakých divných dôvodov sa bojíme deti usmerňovať. Bojíme sa dať im príkaz, trvať na jeho vykonaní a keď treba, nepovieme nie. Keď deti nebudú poznať - ako, kedy, prečo, dokedy a koľkokrát môžu niečo urobiť, kedy robia dobre a kedy svojim správaním ubližujú iným aj sebe, ich život bude neorganizovaný chaos. Stále za niečím pôjdu a nikdy nič nedosiahnu. Iba preto, že sme im nedali pravidlá.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page