top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Pomóóóóc, matematika!

Matematika bola a asi aj je jeden z najväčších školských strašiakov. Brucho nás bolelo pred každou písomkou a podľa našich žiakov to nie je inak ani dnes. Prečo?


Vyzerá to na veľkú vedu, ale nie je. A to hovorím ja, ktorá som každú matematickú informáciu vypustila zo svojho priestoru skôr, než som sa nad ňou stihla zamyslieť.

Všetko má svoje pravidlá a nejakú postupnosť. Nič neurýchlite. Ani vtedy nie, ak budete nútiť vaše deti, aby sa učili všetky základné matematické úkony naraz. To je ešte horšie. Spôsobíte jedine zmätok a nechuť učiť sa.


Čo robiť, ak nejde matematika? Zistite, či vie váš žiačik bez zaváhania spočítavať do dvadsať. Ak to zvládne na výbornú, prejdite na mínus do dvadsať. Ak vie perfektne aj to, začnite drilovať malú násobilku. A až nakoniec delenie.


Kedy viete, že vaša ratolesť tieto matematické úkony zvládla? Vtedy, keď nepoužíva počítadlo, ani prsty, keď nevidíte žiadne zaváhanie, keď sa pri počítaní dvesto príkladov ani raz nepomýli.


Toto nie sú domnienky. Prax nám ukázala, že ak nevie žiak ôsmej triedy počítať látku tohoto ročníka, nie je to aktuálna neznalosť. Nevie počítať zlomky? Neporadí si s rovnicami? Znamená to, že nerozumie sčitovaniu, odčitovaniu, násobeniu a deleniu. Mohla by som vymenovať celý rad matematických úkonov, ktoré decká nevypočítajú preto, že nemajú nadrilované základné matematické úkony – plus, mínus, krát, delenie. Preskúšajte ich.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page