top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Nechajme deti existovať!

Keď niečo existuje, tak to jednoducho je, žije a trvá. A naše deti predsa sú a žijú. Tak načo o tom hovoriť? Pretože v ich živote máločo trvá.


Deti existujú väčšinou tak, že počujú jeden príkaz za druhým - choď sa učiť, počúvaj, ponáhľaj sa, nebež - a mnohé iné, ktoré sú nám rodičom dobre známe. Bolo by to v poriadku, ak ... Ak by to, čo majú spraviť, aj nejaký čas trvalo.

Dieťa počuje - choď sa učiť. Fajn a ďalej? V tom lepšom prípade sadne za stôl a čaká, obzerá sa, začne sa zabávať a odbieha. Neučí sa. Zvýšeným hlasom zopakujeme príkaz a stane sa to isté. Uplynie skoro hodina, úloha nie je hotová, rodič nervózny, slzy sú na krajíčku. Čo s tým?


K úlohám si sadnite s dieťaťom aj vy. Postupne mu hovorte, čo má robiť a vždy počkajte až úkon urobí. Prikážete vybrať všetky veci z tašky? Ok, počkajte až samé tašku vyprázdni. Poviete, aby uložilo perá a ceruzky do peračníka? Fajn, počkajte až to urobí. Vonku prikážete, aby nebežalo? Chyťte ho za ruku a chvíľu sa s ním pomaly prechádzajte.


Už rozumiete? To je to, čo trvá, čo hneď neprestane. Nechajte deti existovať v danej situácii. Len tak zistia, čo vaše slová s príkazmi znamenajú a budú im rozumieť, vedieť podľa nich konať. Inak sú vaše slová len šifry, ktoré nedokážu rozuzliť.

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page