top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Najskôr musíš, potom môžeš. Prečo nie naopak?

Dieťaťu sa v škole nedarí, nosí zlé známky, nechce sa učiť. My začneme hľadať vinníka. Ach to školstvo, tie hrozné učebnice, príšerné množstvo úloh...


Neobľubujem slovné spojenie „dnešná doba“. Dnešná doba je príšerná, v dnešnej dobe je to hrozné, dnešná doba je taká, onaká, skrátka divná. Možno na tom niečo je. Ale ja si pamätám, že moja stará mama tiež hovorila, že za jej mladých čias boli veci iné, ako keď bola staršia. A dám krk na to, že tak hovorili aj jej rodičia a mnoho generácií predtým. Vždy to tak bolo a bude.


Kto tú dnešnú dobu vytvára? Každý z nás. Mnoho vecí môžeme ovplyvniť a správne smerovať. Ako vieme, že smer, ktorý udávame je správny? Tak, že veci fungujú. Dostávame očakávané výsledky, ktoré nás posúvajú ďalej. Výsledky prinášajú zlepšenia a problémov máme menej. Ak je to naopak, niečo robíme zle.


Riešenie môže byť jednoduché. Neprimerane veku a schopnostiam našich detí im nechávame voľnosť vo veciach, ktoré sa skrátka robiť musia. Musia sa naučiť čítať, musia sa naučiť počítať plus a mínus aj násobilku a delenie, musia vedieť kedy pozdraviť a poďakovať, musia chápať, že majú svoje povinnosti, ktoré za nich nikto neurobí, že sú veci, ktoré sa robia každý deň a nedajú sa obísť, že musia udržiavať poriadok vo svojich veciach, robiť rovnaké úkony rovnako dobre v rovnakom čase, že si musia robiť domáce úlohy, že musia rešpektovať pravidlá. Musia, musia, musia... 


Tu neexistuje ak chceš môžeš a ak sa ti nechce, tak nemusíš. To je cesta do záhuby. Spomenula som len pár vecí, kedy platí jednoznačné musíš. A až potom prichádza to príjemné môžeš. 


Keď vieš čítať a máš dostatok vedomostí, môžeš sa rozhodovať, čo budeš v živote robiť. Keď vieš počítať, môžeš rozhodnúť čo a za koľko si kúpiš, keď vieš písať, môžeš si zvoliť, komu napíšeš a kam pošleš žiadosť o prácu, alebo obchodnú ponuku. 


Môžeš, môžeš, môžeš...


Všetci úspešní najskôr mnohokrát museli (aj keď to nebolo vždy príjemné) a až potom mohli – robiť čo ich baví, kúpiť si, čo sa im páči, dovolenkovať, kde sa im chce. Táto doba bude tiež fajn, lebo naše deti sú jej súčasťou a tvoria ju.  Len ich musíme naučiť ako.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page