top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Menej znamená menej

Menej znamená menej. Nič viac za týmto slovom nehľadajme.


Polovica prázdnin je preč. Mnoho detí sa už vrátilo z dovoleniek, táborov či od starkých. Nech boli kdekoľvek, spomienky sú strašne fajn.


Lenže škola sa blíži rýchlejšie, ako chceme. Míňa sa jeden deň za druhým a aj keď sa tvárime my aj deti, že ešte nič robiť netreba, nie je to pravda. Každé dieťa skončilo školu s nejakým výsledkom. Kto s vynikajúcim, ten sa má! Kto skončil s priemerným prospechom, alebo aj horším, ten by si mal začať pripomínať, čo mu v škole nešlo a pomaly chýbajúce vedomosti dopĺňať. Prečo?


Preto, lebo to čo nešlo v roku predchádzajúcom, nepôjde ani v tom nasledujúcom. Zmena môže nastať len vtedy, ak študent niečo urobí inak. Ak sa doučí čo nevie, bude to veľa ráz opakovať a bude cvičiť, čo nešlo dobre. Inak sa totiž žiadna nevedomosť odstrániť nedá.

Poviem vám, my dospelí častokrát deti ľutujeme. Máme mylnú predstavu, že veci nezvládnu a  chránime ich od všetkého. Čo takýmto prístupom skutočne robíme? Ukazujeme im, že sú slabší, neschopnejší. A oni tomu časom uveria.


Máš dyslexiu? Je to pre teba ťažké, budeš čítať menej. Máš dysgrafiu, och joj, tak budeš písať menej. Zistili, že máš dyskalkúliu? Ty nemáš na to, aby si počítal veľa, ty budeš menej.

Menej znamená menej. Menej vedomostí, menej schopností, menej zvládnutých situácií v živote, menej možností, menej menej menej...


Definícia slova menej: majúci menšiu hodnotu, ako je zvyčajné. Chceme toto pre svoje deti?

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page