top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Letné čítanie

Leto je čas prázdnin, slnka a oddychu. Je to čas, kedy si možeme prečítať knihu zapadnutú prachom, pretože "skôr nebol čas”. Také knihy máme všetci, aj naše deti.


Nečítajú, lebo čítanie je stále boj. Písmená skáču, slabiky sa nedajú spojiť do slov a výsledok čítania je veľká nervozita. Aby to nevyzeralo blbo, rozhodnú sa nečítať vôbec.

Môžeme im pomôcť. V prvom rade sa nastavme na letný režim. To znamená nevrieskať, nehnevať sa, vydolovať posledné zásoby trpezlivosti. A potom pomáhať pri čítaní. Ako?


Tak, že nám budú decká čítať nahlas. Zároveň s nimi sledujme text a keď prečítajú slovo zle, nepoučujme, nekritizujme, že sa mýlia. Len ukážme na slovo, ktoré prečítali zle a dajme im možnosť slovo opraviť a prečítať správne.


Po prečítaní každého odstavca ich zastavme a požiadajme, aby nám prerozprávali obsah vlastnými slovami. Len tak zistíme, či dieťa rozumie tomu čo číta. Ak nevie obsah povedať, zisťujme, ktorému slovu v texte nerozumie. Vysvetlime význam slova a pokračujme v čítaní.


Čo tým spôsobíme? Ukážeme, že čítanie nie je zložitá vec. Deti zistia, že ak vedia o čom čítajú, je to celkom zábava. Tomu sa hovorí „čítanie s porozumením“. Presne to „čítanie s porozumením“, o ktorom všetci hovoria, ale nikto nevie, čo to v praxi vlastne znamená.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page