top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Keď písmenká neposlúchajú a písanie je boj

Domáce úlohy sú dôležitá súčasť každodenného učenia vášho dieťaťa. Dosť veľkú časť tvoria úlohy písomné. Ako vyzerajú?


Jedno písmeno je akurát, iné nakrivo. Rozdiel medzi „e“ a „l“ nikto nerozozná, „a“ a „o“ sú ako dvojčatá. Riadky akoby v zošite ani neboli. Písmená raz lietajú hore, inokedy padajú pod riadok. Vylúštiť o aké slovo ide, je priam nemožné. Ruka neposlúcha a tí menší tlačia tak, že sa text dá prečítať aj na tretej strane zošita.


Odstránia sa problémy s písaním bez toho, aby sme to drilovali?


V škole ide všetko celkom prijateľne. Ale keď pani učiteľka hodnotí úpravu písaniek a pracovných zošitov, známka dobrá nie je. Najskôr si povieme, že to nevadí, že sa to zmení. Ak to stále nejde, tak sa uspokojíme s tým, čo hovoria všetci: „Z toho vyrastie, nerob paniku“. Myslíte si to aj vy?


Skúste toto: Napíšte si na papier problém, ktorý vás veľmi trápi. Máte? Teraz papierik zložte na najmenší rozmer a zastrčte ho hlboko naspodok vašej tašky. Tak čo? Je problém vyriešený bez toho, aby ste sa o riešenie vy sami pričinili?


To, že sa rozhodneme, svoj problém neriešiť, neznamená, že už nie je, alebo že je vyriešený. On stále existuje a v tej najmenej vhodnej chvíli sa nám pripomenie a spôsobí nemalé problémy. Veď je to len písanie.


Možno si poviete – veď je to len písanie. Lenže to písanie ovplyvňuje veľa vecí. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak deti nevedia písať správne a s ľahkosťou, nerobia si poznámky, neznačia domáce úlohy. Ak si nič nepoznačia, nevedia čo sa majú učiť. Keď sa nenaučia, a to sa stáva opakovane, učiteľ ich zaradí medzi tých slabých a nezodpovedných. Nervozita sa stupňuje nielen v škole, ale aj doma. A aby tomu dieťa zabránilo, začne úlohy a povinnosti zatajovať, len aby nemuselo robiť veci, ktoré mu nejdú. Začarovaný kruh.


Nečakajte, že problémy s písaním sa vyriešia samé. Niekedy stačí, ak deťom dáte vytvarovať písmená z nejakého materiálu. Aby zistili, ako písmenko vyzerá aj z inej strany ako v zošite. Takto pochopia systém písania. U niektorého dieťaťa to nestačí. Vyhľadajte odborníka, ktorý vaše dieťa presne povedie a je len otázkou krátkeho času, kedy sa písanie viditeľne zmení a prestane byť strašiakom. Verte, že spolu s ním sa zmení aj prístup k učeniu a zvýši sa jeho kvalita.

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page