top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Dyslexia – porucha čítania je problém, ale dá sa riešiť.

Vyzerá to tak, akoby vznikla epidémia, ktorá spôsobuje, že stále viac detí má problémy s čítaním. A nielen žiakov. S čítaním majú problém aj dospelí, len sa zdá, že keď dieťa vyrastie, tak problém s čítaním zmizne. Úprimne vám hovorím, nezmizne. 


U detí sa problémy s čítaním môžu prejavovať tak, že inak usilovný žiak pri čítaní vynecháva písmená, niektoré slovo vo vete neprečíta vôbec, čítanie mu ide pomaly. Viditeľné prejavy pri čítaní sú poklepkávanie nohou, nepokoj, obhrýzanie pera.


Že niečo nie je s čítaním v poriadku, sa ukazuje aj vtedy, ak dieťa nezoberie samé knihu do ruky a keď musí čítať, tak to odďaluje, vymýšľa si dôvody, prečo nečítať, zúri. Často sa rozplače.


Väčšinou si pani učiteľka všimne, že čítanie nie je také, ako sa od druháka či tretiaka očakáva. Rodič dostane odporučenie navštíviť odborníka. Z praxe viem, že to väčšinou končí tak, že dieťa dostane doklad o poruche čítania a nálepku dyslektik. Odrazu je horšie, potrebuje úľavu, všetci hovoria, že viac nezvládne. Chudáčik.


Viete si predstaviť, ako sa asi toto dieťa cíti? Som iný, nedokážem to čo ostatní. Môže sa stať, že odrazu má menej kamarátov, jeho istota sa vytráca, je ustráchané. Prečo mu to robíme?


Keď má dieťa problém s čítaním, je to preto, že niekde na začiatku - v prvej či druhej triede, nepochopilo právne niektoré písmeno, nevie čo je to hláska, samohláska, spoluhláska. Neprecvičili sme s ním dostatočne dlho čítanie hlások, spájanie písmen do slabík, potom do slov. Dieťa nerozmie základným princípom tvorenia slov a viet a keď sa na jeho nepochopené veci, nabaľujú ďalšie informácie, nemajú sa s čím spojiť. A tak čítanie nejde.


Len jedinú vec je treba urobiť, aby sa čítanie stalo bežnou súčasťou života dieťaťa. Vráťte sa k základom, zistite krok po kroku, čo žiak nevie o písmenách, hláskach, slabikách. Dobre precvičte to, čo robí problémy. Na vlastné oči uvidíte, ako prestanú bolesti brucha pri čítaní. Možno vaše dieťa nebude spisovateľ alebo knižný kritik, ale čítať bude určite dobre a bez odporu. Vyskúšajte.

424 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page