top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Cudzí jazyk a slovenčina

Myslíte si, že je nejaký súvis medzi schopnosťou naučiť sa cudzí jazyk a znalosťou slovenčiny?


Všetci sme urobili v živote aspoň jeden pokus a začali sme sa učiť cudzí jazyk. Pre naše deti to už nie je nič výnimočné. Angličtinu či iný jazyk sa učia ako všetky ostatné predmety. Ak im to ide dobre, sme spokojní. Ale ak sa s dcérou alebo synom učíme denne a výsledky sú slabé, hľadáme riešenie.


Ktoré riešenie je to správne?


Drvíme s nimi slovíčka. Hľadáme doučovateľku. Najlepšie niekoho, pre koho je ten cudzí jazyk rodnou rečou. Angličan, američan, nemec.


Napriek veľkej snahe žiaka aj učiteľa výsledky nie sú také, ako chceme. Prečo?

Ak sa deti (nás dospelých nevynímajúc) trápia s komunikáciou v cuzdom jazyku napriek tomu, že slovíčka celkom dobre ovládajú, niekde je problém. Nedokážu slovne či písomne, vyjadriť svoje myšlienky a tak miesto rozprávania mlčia. Čo za tým môže byť?


Možno sa to bude zdať divné, ale môže za to neznalosť rodného jazyka, slovenčiny. Žiaci nepoznajú pravidlá, ktoré v našom rodnom jazyku platia a tak ich nevedia používať. Toto je jedna vec. Tá druhá, veľmi dôležitá je, že nepoznajú významy slovenských slov.


Požiadajte svoje dieťa, aby vám vlastnými slovami objasnilo napríklad slovo „smelý“. Nech vám utvorí niekoľko viet a v nich slovo „smelý“ použije. Pozorne počúvajte, čo vám bude hovoriť. Pod pojmom „smelý“ môže mať žiačik pochopenú úplne inú definíciu a možno nebude vedieť utvoriť žiadnu vetu, alebo jeho vety nebudú dávať žiadny význam. S obidvomi možnosťami sa v praxi stretávame neustále. 


Ako toto súvisí s cudzím jazykom? Ak nepoznáme významy slov v rodnej reči, nedokážeme tieto slová použiť v rôznych situáciách. Ako potom môžeme byť schopní tvoriť vety v cudzom jazyku?


Zjednodušene povedané, nemáme dostatok slov v zásobe a preto nedokážeme poskladať žiadnu vetu. Aj keď máme slovíčka naučené.


Medzi cudzím jazykom a slovenčinou je priama úmera. Ak sa zvýšia znalosti v rodnom jazyku, zvýši sa schopnosť naučiť sa komunikovať v ktoromkoľvek inom jazyku, ktorý sa chceme naučiť.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page