top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Ako podporiť doučovanie

Situácia ako vystrihnutá zo života každého druhého žiaka. Ten, kto sa má pravidelne posadiť nad domáce úlohy a učiť sa, tomu sa nechce. My rodičia, ktorí by sme už na školské povinnosti myslieť nemuseli, každodenne kontrolujeme zošity svojim ratolestiam s nádejou, že dnes to robíme naposledy. Znovu prehliadame poznámky a doslova nútime deti do učenia.

Niekedy sa učenie “rozbehne” a donucovacie metódy používame stále menej. Ale častokrát sa situácia v škole vyvinie tak, že s učením a úlohami potrebujeme pomôcť. A tak hľadáme odborníkov. Učiteľa či študentku, ktorí vedia čo s tým. Dohodneme pravidlá, termíny doučovania a sme spokojní, že niekto nás odbremení a učenia bude doma menej.


Omyl. Nebude. Jedna vec je absolútne istá. Keď niečo dieťaťu v škole nejde tak dobre, ako by malo, musí sa snažiť viac. Musí vynaložiť viac úsilia a viac cvičiť, aby dosiahlo lepšie výsledky.


Čo to znamená? Ak nájdete pre dieťa doučovateľa, ktorý mu vie pomôcť, je to výborná vec. Ale to neznamená, že vy sa mu doma nemusíte venovať tak, ako dovtedy. Musíte. V prípade, že vaše dieťa bude trénovať to čo mu nejde aj v škole, aj doma a aj na doučovaní, len vtedy môže zvládnuť to čo potrebuje na výbornú.


Ak len zameníte učenie doma, za učenie na doučovaní, nevytvorili ste ani o trošku viac priestoru na učenie a tak výsledok bude stále rovnaký. Priemerný a možno aj horší.


Keď dostanete od „doučovateľa“ dobre mienenú radu, čo a ako s vaším žiačikom doma pravidelne robiť, neberte to ako trúfalosť z jeho strany. Vie prečo vám to hovorí. Ak to budete dodržiavať, vaša ratolesť sa očividne v učení zlepší.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page