top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Ako naučiť dieťa, aby sa vedelo samé rozhodovať

Každý deň nám prináša situácie, keď sme nútení robiť rozhodnutia. Niektoré sú samozrejmé, neuvedomujeme si, že sa práve rozhodujeme. Kúpim si na raňajky jogurt, alebo chlieb so šunkou? Vstanem dnes skôr, alebo si ešte 10 minút pospím?

Možno si poviete, že z toho netreba robiť vedu. A máte pravdu. Či zjete jogurt alebo šunku, prežijete bez problémov. V živote musíme urobiť mnoho iných rozhodnutí, ktoré zásadne ovplyvňujú náš život. Závisí od nich náš úspech, dobré vzťahy, kvalita prežitia.

Napríklad: Na akú školu pôjdem? Mám prijať novú pracovnú ponuku? Zobrať si úver, alebo bývať s rodičmi?


Niektorí z nás ani v dospelom veku nevedia zodpovedať tieto otázky. Nedokážu zvážiť všetky pre a proti a urobiť jednoznačný krok. Prečo?


Ako sa majú deti naučiť rozhodovať, keď dospelí robia všetko za nich?


Naučil nás niekto rozhodovať? Dovolíme to naším deťom? Môžu si vyberať z nejakých možností? Necháme ich, aby samé zistili, či sa im voda naberie do topánky, keď skočia do mláky? Dáme im možnosť zistiť, ako “chutí” zdvihnutý kamienok zo zeme? Alebo dirigujeme, na ktorej poličke má sedieť ich bábika a veci v detskej izbe musia byť uložené tak, ako to vyhovuje nám, aj keď do nej ani nechodíme?


Zrazu nastane zlom. “Už si veľká, akože to nevieš? Všetko musím robiť za teba?” Pamätáte si ešte, ako ste sa v takej situácii cítili? Neschopne a s bolesťou brucha. A možno sa niektorí z nás pri závažných rozhodnutiach cítia takto aj dnes. Prečo? Lebo všetko bolo dané, nič sme nemohli sami.


Dávate možnosť rozhodnúť sa svojim deťom o tom, čo chcú ony samy?


Ako sa môže z piataka či šiestaka stať samostaný študent, ktorý je schopný veci reálne vidieť, potom vyhodnotiť a nakoniec urobiť ten najlepší krok pre seba? Ako má vedieť, čo je správne, keď počúva len same príkazy a zákazy a nič nemôže urobiť sám? Schopnosť vedieť sa rozhodovať, to je niečo, čo sa musíme učiť rovnako, ako čokoľvek iné. Čím skôr, tym lepšie.


Zázračná veta, ktorou pomôžete svojmu dieťaťu pri rozhodovaní a hľadaní správneho riešenia je: “Ako by si to urobil ty? Čo by si navrholval ty? Ako by si to mohol spraviť? Ktorú úlohu si chces urobiť ako prvú? Chceš si dať fialové alebo modré tričko?“ 


Nechajte dieťaťu priestor, aby sa naučilo, čo je pre neho dobré a čo nie. V každom veku sú veci, ktoré môžete bez obáv nechať len na neho. Ak sa bude vedieť rozhodovať samé, bude vedieť, že je zodpovedné za to, čo sa mu v živote deje. Nikoho nebude obviňovať a nikým sa nenechá ovplyvňovať.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page