top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Aby nebolo prázdno po prázdninách (v hlavách)

Vždy to tak bolo a asi ani v budúcnosti zmena nenastane. Keď sa povie „prázdniny“, všetky deti (a nielen deti) vyskočia od radosti. Vidina ničnerobenia je naozaj lákavá. A prečo nie? Mnohí si to veľké voľno naozaj zaslúžia.


Prvé čo väčšine z nás príde na um pri slove prázdniny - je slovo prázdny. Vysvetľujeme si to tak, že počas prázdnin má byť od školy pokoj. Nemáme deťom zapĺňať čas školskými záležitosťami. No je to pravda len čiastočne.


Keď nahliadneme do výkladového slovníka, tak pri slove prázdny nájdeme veľmi výstižné vysvetlenia. Napríklad: neobývaný (nikým a ničím, teda ani vedomosťami), osamelý, čistý, bez obsahu, voľný či nenaplnený. Ak sa jedná o prázdny pohár alebo tašku, tak je to vyjadrenie úplne v poriadku.


Ale čo ak takými slovami, bude nazývať pani učiteľka vaše dieťa, keď príde po prázdninách do školy a tá jeho hlávka bude skutočne prázdna, ničím nenaplnená. Ako sa bude cítiť? Ako sa budete cítiť vy, keď bude chodiť zo školy smutné a utiahnuté?


Mnohí z nás rodičov si povedia „Mali sme trošku čítať, keby sme počítali, keby keby ......“

Napraviť to, čo pred prázdninami nešlo celkom dobre, je teraz oveľa ľahšie, ako bude v septembri. Prečo? Pretože teraz netreba každý deň zvládnuť nové učivo ani sa pripravovať na zajtrajšie písomky. Je dosť voľna na to, aby si deti precvičili to, čo im robilo v škole najväčšie problémy.


Samozrejme budú potrebovať vašu pomoc. Samé si na to, s čím mali problém nespomenú, hlavne tí menší. Budú potrebovať učivo vysvetliť, doplniť nepochopené a dozrieť na to, aby dostatočne látku precvičili.


Stále však ostane dosť času na hry a prázdninové radosti. A začiatok školského roka sa nestane strašiakom ani pre študentov ani pre rodičov.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page