top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Čo pri čítaní a učení spôsobujú dĺžne

Čo znamená dĺžeň? Krátka čiarka nad písmenom. Pre žiakov a aj mnohých dospelých nič viac. Vieme len, že niekde patrí, akosi sa do toho slova hodí. Ale nepoznáme presne význam slova dĺžeň, ani akú má dôležitú úlohu. Veď ak také „nič“ zabudneme napísať, nič strašné sa nestane.


Vieme čo spôsobí, ak dĺžeň nad správne písmeno nedáme?


Ak deti v škole dobre neporozumejú tomu, čo sa učia, náš záver je jasný. Zase si nedával pozor. Prosím ťa, čo na tej hodine robíš? Náš žiak darmo vysvetľuje, že skutočne počúval, že sa nebavil.


Doma padne príkaz „choď sa učiť, potom ťa vyskúšam“. Ked príde ku skúšaniu, vyzerá to, akoby sa to naše dieťa na učivo ani nepozrelo. Čo toto znamená?


Záhada môže byť v naoko jednoduchej veci. Váš syn či dcéra nevidia a nečítajú dĺžne. Ak je to tak, slovo, ktoré prečítajú bez dĺžňa im nedáva žiaden význam, alebo má úplne iný význam, než sa hodí do kontextu.


Dám príklad. Slovíčka máme a mame. Dva úplne odlišné významy. A keď prečítajú deti mame vo vete, kde má byť máme, tak s porozumením toho čo čítajú, skončili. Slovo prečítané bez dĺžňa nedáva vo vete žiadny význam a celá veta je zrazu nepochopiteľná. A čo nechápeme, to sa predsa nemôžeme naučiť.


Ak dieťaťu nejde učenie, problém je vždy niekde inde, než sa ukazuje. Majte to na pamäti skôr, ako začnete na vaše dieťa zvyšovať pri učení hlas. Radšej mu pomôžte zistiť, prečo učenie nejde a zvládnite to s ním. Výsledok sa dostaví veľmi skoro.

104 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page