top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Čakáme na vysvedčenie. Oplatí sa ešte učiť?

Prázdniny a oddych sú za nami. Asi sa nemýlim, že väčšina detí ich prežila bez knihy v ruke, bez cvičných diktátov a drilovania matematiky. Či to bolo prospešné, zistíte pri prvých polročných písomkách.


Netreba pasívne čakať na hektické skúšanie a testy. Do vysvedčenia zvládnete veľa. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a pochopením. Je zbytočné čokoľvek vyčítať, karhať a zakazovať. Hlavne neignorujte školské problémy a pomôžte.


V predmetoch, v ktorých vidíte problém, oprášte základy. Nehľadajte žiadne komplikované riešenia, na to nie je čas.


Diktáty sú na štvorky? Zisťujte, či vaše dieťa vie, čo sú mäkké a tvrdé spoluhlásky a prečo sa tak volajú (mäkké spoluhlásky nie sú mäkké preto, že sa vyslovujú mäkko, ale preto, že po nich vždy píšeme mäkké i J) Obojaké spoluhlásky sú preto obojaké, lebo po nich môžeme písať obe i/y. Pozrite na vybrané slová a objasnite, čo jednotlivé slová znamenajú a nechajte dieťa tvoriť veľa príkladov s týmito slovami. Ak zvládne len toto, odstráni 50% chýb v písanom texte.


Rúcate sa z matematiky? Zistite, či vie žiačik sčitovať a odčitovať do dvadsať bez zaváhania. Overte násobilku a delenie. Bez týchto znalostí, nevypočíta žiadny príklad. Náhodne skúste, či rozumie slovám, ktoré sú v slovných úlohách a podrobne ich vysvetlite. Ako má počítať podľa zadania v slovnej úlohe, keď nevie čo sa v nej píše?


Dejiny sú španielska dedina? Zamerjate sa na pochopenie základných slov v predmete. Skúste námatkovo, či dieťa rozumie slovu storočie, obdobie, panovanie, listina a mnoho ďalších. Budete sa možno čudovať, čo spôsobuje trápenie vášmu dieťaťu.


Chce to čas. Dajte na chvíľu bokom krúžky dieťaťa a vaše záujmy. Pracujte spolu na úlohách každý deň, nešetrite deti ani seba. Zachránite veľa, uvidíte sami. Všetko čo zvládnete, bude vaše dieťa vedieť natrvalo. Nič z jeho vedomostí sa nestratí.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page