top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDana Horáková

Čítaj si to a obsah pochopíš z kontextu. Veľký omyl!

„Kontext“ znamená: textová spojitosť, súvis; súvislý text


Čítame a keď nerozumieme, sami seba presviedčame, že po dočítaní, nám dá celý text zmysel. Robíme to často a radíme takto aj našim deťom. Nie je to pravda. Prečo?

Pretože si súvislosti domýšľame. To nemá nič spoločné so skutočným porozumením.


Keď takto čítame oddychovú knihu, alebo sa niečo učíme, stane sa, že po chvíli sa cítime ospalí a nepamätáme si, o čom čítame. Podobne to majú deti. Nájdete ich, ako namiesto do knihy pozerajú do mobilu, alebo so zvesenou hlavou driemu nad dejepisom. Nie je to od únavy, ani od množstva úloh.


Je to preto, že preskakujú slová, ktorých význam nepoznajú. A na začiatku, ich môže byť skutočne dosť. Zdá sa, že je nemožné, aby sme každé nepochopené slovo vysvetľovali a objasňovali. Áno, spočiatku je to zdĺhavé.


Nikto múdry z neba nespadol. Keď chceme, aby naše deti veľa vedeli, musia ony a aj my niečo obetovať. Svoj čas aj nervy. Oplatí sa to, verte mi.


Čo sa stane, keď vysvetlíte každé neznáme slovo a neobídete ho? Doba učenia sa začne skracovať. Deti od vás odpozorujú, čo s nimi pri učení robíte a zistia, že sa majú na neznáme veci pýtať a nenechať ich plávať. Začnú sa lepšie a presnejšie vyjadrovať. Uvidíte, že rozumejú stále viac a pomoci potrebujú čoraz menej.


PS: Platí to aj naopak. Keď budete prijímať nejaké informácie vy dospeláci, robte to rovnako. Úľava, ktorú pocítite, stojí za to.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

GRATULUJEME!

BE STUDY Bratislava Logo
bottom of page